2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας τη «παρεμβατική δυναμική» του Σχολικού Αθλητισμού, της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε με την 143571/Γ4/10-09-2014 Υ.Α. ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού συνδέεται με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού/συμπεριφορικού πεδίου που υλοποιείται βιωματικά μέσα από το Σχολικό Αθλητισμό καθ? όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους.

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δράσεις και δραστηριότητες σχετικά με την παραπάνω θεματική. Οι μαθητές συζήτησαν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, τα ολυμπιακά αθλήματα και τα ολυμπιακά ιδεώδη, καθώς και για τις αξίες που πρέπει να διέπουν τους αθλητές. Πραγματοποιήθηκαν ομαδικές εργασίες ενώ στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία αθλητικοί μαθητικοί αγώνες!
Και του χρόνου λοιπόν!
IMG 1968a